کلینیک جامع توانبخشی در کرج:همه آنچه که باید در مورد میسوفونیا بدانید!

کلینیک جامع توانبخشی در کرج:همه آنچه که باید در مورد میسوفونیا بدانید!

میسوفونیا چیست؟ بعضی افراد با شنیدن کوچک‌ترین صداها در اطراف خود عصبی می‌شوند. دانشمندان دریافته‌اند که دلیل این عصبانیت، تفاوت در ساختار و عملکرد مغز آن‌ها است. با دلگرم همراه باشید تا با میسوفونیا آشنا شوید.
میسوفونیا چیست و چه اثراتی دارد

میسوفونیا چیست؟

اگر صداهای اطرافیان هنگام غذا خوردن مانند هورت کشیدن سوپ یا ملچ ملوچ کردن شما را می آزارد و کلافه می کند، احتمالا به یک وضعیت عصبی به نام میسوفونیادچار شده اید.به این وضعیت در اصطلاح میسوفونیا یا صدابیزاری گفته می شود. میسوفونیا به معنای حساسیت شدید به صداهایی مانندجویدن غذا، سرفه کردن، خمیازه کشیدن و …است. شدت میسوفونیا در برخی افراد بیشتر از دیگران است. این قبیل افراد با شنیدن چنین صداهایی کاملا پریشان می شوند؛ به طوری که به درمان رفتاری-شناختی نیاز پیدا می کنند.

اگرچه میسوفونیا در سال ۲۰۱۱ رسما به عنوان یک بیماری نامگذاری شد، اما افراد زیادی هنوز در این رابطه تردید دارند. مطالعه ای که سال گذشته در نشریهCurrent Biologyمنتشر شد، حاکی از این بود که افرادی که با این اختلال مواجه هستند در لوب پیشانی مغز خود با سایر افراد تفاوت هایی دارند که باعث می شود نسبت به صدا واکنش شدیدی از خود نشان دهند و حتی دچار تپش قلب و تعریق زیاد شوند.

تحقیقات انجام شده در مورد میسوفونیا

Tim Griffits استاد عصب شناختی دانشگاه نیوکاسل و دانشگاه لندندر یک نشست مطبوعاتی اظهار کرد: امیدوارم این مطالعه باعث شود تردید برخی افراد نسبت به خاص بودن این شرایط برطرف شود. او اضافه کرد: خود من نیز تا زمانی که بیمارانی را که همگی ویژگی های مشابهی داشتند را در مطب ندیده بودم، نسبت به خاص بودن این وضعیت تردید داشتم.بررسی دیگری که در فوریه انجام شد بیانگر این بود که میسوفونیا بر توانایی یادگیری افراد نیز تاثیر می گذارد.

ادامه مطلب  دیشب در پیمانیه؛ کرونا جان ۳ بیمار را گرفت، یک جوان ۲۹ ساله و دو بیمار ۶۲ و ۶۴ ساله / کار از هشدار گذشته است

طبق این بررسی که در نشریه Applied Cognitive Psycologyمنتشر شد؛ صداهای نامحسوسی مانند جویدن آدامس کافیست تا در عملکرد تحصیلی افراد مبتلا به میسوفونیا اختلال ایجاد کند.

Logan Fiorellaیکی از نویسندگان این مطالعه و استاد علوم شناختی در دانشگاه جورجیا بیان کرد: برخی افراد به صداهای نسبتا نامحسوسی مانند جویدن غذا حساسیت بخصوصی دارند و این حساسیت می تواند باعث اختلال در یادگیری آن ها شود.

محققان برای انجام این مطالعه ۷۲ دانشجو را در نظر گرفتند که مقاله ای را در مورد بیماری میگرن می خواندند. نیمی از این دانشجویان در کلاسی نشستند که فردی در آن جا آدامس می جوید و سایر دانشجویان در یک کلاس بی سر و صدا نشستند. سپس از تمامی دانشجویان درمورد مقاله ای که خوانده بودند در سکوت آزمونی گرفته شد. دانشجویانی که در کنار فردی که آدامس جویده بود نشسته بودند، نسبت به سایر دانشجویان نمرات کمتری گرفتند.

Fiorella ذکر کرد که هیچ کدام از این دانشجویان از نظر بالینی به میسوفونیای شدید مبتلا نبودند، اما باز هم تحت تاثیر صدا قرار گرفته بودند. Fiorella می گوید: بنابراین دانشجویانی که به میسوفونیای شدید مبتلا هستند باید ازدرس خواندن در محیط هایی با صدای جویدن آدامس، سرفه، ورق زدن کتاب، صدای نوشتن با خودکار و… خودداری کنند و اگر درس خواندن در محیط های بی سر و صدا امکانپذیر نبود، روش های معرفی شده توسط سایر محققان مانند استفاده ازگوشگیر، تمرکز بر صدای خود یا گفتن سخنان مثبت به خود را به کار گیرند.

همه آنچه که باید در مورد میسوفونیا بدانید!

ادامه مطلب  بهترین مراکز دولتی گفتاردرمانی در کرج:صدمه به پا به این روشها اتفاق می‌افتد؛ متخصصان ارتوپد تذکر می‌دهند

 

 

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در باغستان غربی

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در شهرک بهارستان

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در باغستان شرقی

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در عظیمیه

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در سه راه گوهردشت

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  رجایی شهر

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در گوهردشت

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در چهارراه طالقانی

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در کلاک

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  سرجو

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  حصار

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  وسیه

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  باغ پیر

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  بیلقان

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  حسین‌آباد بیلقان

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  علی‌آباد پرگیرک

 

Related posts