تخصصی ترین توان بخشی در کرج:علل،علائم و درمان بیماری آنانسفالی مجموعه

تخصصی ترین توان بخشی در کرج:علل،علائم و درمان بیماری آنانسفالی مجموعه

علل آنانسفالی, تشخیص آنانسفالی

کودکان بیمار، فاقد قسمت جلوی مغز و نیمکره های مغزی می باشند http://siavashataee.ir

 

آنانسفالی (Anencephaly) یک اختلال مغزی است که به دلیل بروز نقص در کانال عصبی و عدم بسته شدن در انتهای این کانال پدید می آید. این بیماری طی روز ۲۳ تا ۲۶ بارداری ایجاد می شود.

در این بیماری قسمت عمده مغز و جمجمه نوزاد تشکیل نمی شود. تحقیقات نشان می دهد که نوزادان دختر بیشتر دچار این اختلال قرار می گیرد.

 

علل آنانسفالی

عامل بوجود آورنده ی این بیماری ناشناخته می باشد و الگوی ژنتیکی شناخته شده ای برای آن هنوز تشخیص داده نشده است. تحقیقات نشان می دهد مادرانی که داروهای ضد صرع مصرف می کنند و نیز دارای دیابت وابسته به انسولین هستند (دیابت نوع 2)، بیشتر احتمال دارد که فرزندشان دچار آنانسفالی شود. مشاوره ژنتیک می تواند برای جلوگیری از بروز این بیماری مفید باشد.

 

مصرف کافی اسید فولیک (فولات) در دوران بارداری و قبل از آن توسط خانم ها می تواند از بروز این بیماری پیشگیری کند پزشکان برای مادرانی که در بارداری قبلی، کودکشان مبتلا به این اختلال شده است، دوز بالای اسیدفولیک یعنی روزانه 4 میلی گرم را تجویز می کنند.

 

علل آنانسفالی, تشخیص آنانسفالی

در بیماری آنانسفالی قسمت عمده مغز و جمجمه نوزاد تشکیل نمی شود

 

این بیماری می تواند در اثر مجاورت مادر باردار با عوامل سمی از جمله اورانیوم، جیوه و نیکل نیز ایجاد شود. مجاورت با اورانیوم علاوه بر این اختلال، باعث ایجاد ناهنجاری های خطرناکی دیگر نیز می شود. تحقیقات بسیاری نشان داده است که بیماری های ژنتیکی می تواند با این اختلال در ارتباط باشد.

  

علائم آنانسفالی

کودکان بیمار، فاقد قسمت جلوی مغز و نیمکره های مغزی می باشند و اختلال شناختی و درکی زیادی دارند. مقدار کمی از بافت مغز هم که باقی مانده، با استخوان جمجمه پوشیده نشده است و دیده می شود.

 

ادامه مطلب     کلینیک درمان قطعی لکنت ونک  | گفتاردرمانی سیاوش عطایی 09121623463 | تهران شهرک ژاندارمری بزرگراه آیت اله حکیم فرعی انتظاری

این نوزادان معمولا نابینا، ناشنوا و فاقد هوشیاری هستند و درد را احساس نمی کنند. با اینکه ساقه ی مغز در آنها وجود دارد، عملکرد های مغزی مانند هوشیاری و عملکردهای رفلکسی مانند تنفس و پاسخ دهی به صدا و لمس در آنها وجود ندارد.

 

تشخیص آنانسفالی

این اختلال قبل از تولد از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است. غربالگری با آلفا فتوپروتئین و سونوگرافی می تواند برای غربالگری بیماری اسپینابیفیدا و آنانسفالی مفید واقع شود.

  

علل آنانسفالی, تشخیص آنانسفالی

مصرف کافی اسید فولیک در دوران بارداری و قبل از آن می تواند از بروز این بیماری پیشگیری کند

 

درمان آنانسفالی

درمان استانداردی برای این بیماری وجود ندارد. بیشتر جنین های مبتلا به آناسفالی زنده متولد نمی شوند و 55 درصد آنها سقط می گردند. اگر هم جنین بیمار زنده متولد شود، در طی چند ساعت و یا چند روز، به دلیل ایست قلبی می میرد.گفتاردرمانی میمه (ایلام) , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان بوشهر , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان تنگستان , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان جم , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان دشتستان , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان دشتی , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان دَیِّر , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان دَیلَم , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان عسلویه , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان کَنگان , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان گِناوه , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی آباد , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی آب‌پخش , بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی  

Related posts