بهترین کلینیک توانبخشی در کرج:تقویت سیستم ایمنی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری

بهترین کلینیک توانبخشی در کرج:تقویت سیستم ایمنی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری

روشهای تقویت سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنیموضوعی وسوسه‌برانگیز است اما به چند دلیل توانایی انجام چنین کاری به نظر دشوار می‌آید. سیستم ایمنی به معنای واقعی کلمه یک سیستم است و نه یک موجودیت. این سیستم برای داشتن عملکردی بهتر نیاز به تعادل و هارمونی دارد. هنوز موضوعات زیادی درباره‌ی پیچیدگی‌ها و روابط میان اجزا در سیستم ایمنی وجود دارد که پژوهشگران از آن بی‌اطلاع هستند. در حال حاضر، هیچگونه رابطه‌ی مستقیم اثبات‌شده‌ای از نظر علمی میان سبک زندگی و ارتقاء عملکرد سیستم ایمنی وجود ندارد.

اما این بدان معنا نیست که تاثیر سبک زندگی بر روی سیستم ایمنی اصلا قابل‌توجه نبوده و نباید مورد مطالعه قرار گیرد. پژوهشگران درباره‌ی تاثیر رژیم غذایی، سن، استرس روانی و سایر عوامل بر روی واکنش سیستم ایمنی چه در حیوانات و چه انسان‌ها در حال تحقیق و پژوهش هستند. در ضمن، اتخاذ استراتژی‌های کلی زندگی سالم بهترین شیوه برای آغاز فرایند تقویت و بهبود سیستم ایمنی است.

سیستم ایمنی متشکل از ساختارها و فرایندهای بیولوژیکی بسیاری در بدن شماست. هنگامی که این سیستم به‌درستی عمل کند، به از بین بردن میکروب‌ها یا ارگانیسم‌های مضرِ عامل بیماری و عفونت کمک می‌کند. از آنجا که سیستم ایمنی بدن شما برای دور نگه‌‌داشتن شما از بیماری‌های مختلف وظایف بسیاری را انجام می‌دهد، سالم و قوی نگه‌داشتن آن بسیار مهم است. در واقع سیستم ایمنی ضعیف، بدن را در برابر میکروب‌ها و باکتری‌هایی که روزانه با آنها در تماس هستید بی‌دفاع می‌گذارد و موجب می‌شود در برابر بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر شوید.

راهکارهای تقویت سیستم ایمنی

اولین قدم، انتخاب سبک زندگی سالم است. دنبال کردن یک دستورالعمل سالم بهترین گامی است که در مسیر سالم‌سازی و تقویت سیستم ایمنی خود برمی‌دارید. هر قسمت از بدن شما از جمله سیستم ایمنی زمانی عملکرد بهتری خواهد داشت که از حملات محیطی محفوظ باشد و با اتخاذ چنین استراتژی‌های تحکیم یابد:

  • ترک سیگار
  • رژیم غذایی غنی از انواع میوه‌ها، سبزیجات و غلات و مصرف چربی‌های اشباع به مقدار کم
  • ورزش منظم
  • حفظ یک وزن متناسب
  • کنترل فشار خون
  • عدم افراط در مصرف نوشیدنی‌های الکلی
  • خواب کافی
  • انجام کارهایی مثل شستن منظم دست یا خوب پختن گوشت برای جلوگیری از سرایت بیماری
  • انجام تست‌های پزشکی به طور منظم با توجه به گروه سنی و دسته‌بندی ریسک سلامتی
ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کرج ۴۵متری گلشهر خیابان جنیدی – سیستم آموزش آنلاین گروه توانبخشی گفتار توان گستر

سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی با ویتامین ها

دو نوع ویتامین وجود دارد که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند به آن بسته ایمنی می‌گوییم. بسته ایمنی که نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی دارد شامل ویتامین C و ویتامین D3 می‌شود. با در نظر گرفتن گروه سنی و جنسیت، مقدار مصرف روزانه توصیه شده برای ویتامین C و ویتامین D3 به ترتیب از 90-15 میلی‌گرم و 20-10 میلی‌گرم می‌باشد. اگر فردی این مقدار توصیه شده را در روز دریافت نکند، به مرور زمان ذخایر ویتامین در بدن او تخلیه شده و در نتیجه دچار ضعف سیستم ایمنی می‌شود.

ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی

ویتامین C نقش کلیدی و بسیار مهمی در واکنش‌های ایمنی بدن بازی می‌کند. واکنش‌های ایمنی بدن از جمله، دستگاه ایمنی تطبیقی و دستگاه ایمنی ذاتی به منظور تقویت کل سیستم ایمنی، به هنگام بروز هر گونه التهاب با یکدیگر متحد می‌شوند. هر چه سلول‌های سیستم ایمنی ویتامین C بیشتری دریافت کنند، کموتاکسی‌ها در منطقه عفونی افزایش می‌یابد و منجر به بیشتر شدن سلول‌های ایمنی می‌شوند. علاوه بر این، دریافت ویتامین C موجب افزایش بیشتر اینترفرون و در نتیجه تکثیر سلولی شده و این فرآیند به شکل‌گیری یک شبکه برای مقاوم‌سازی بدن کمک می‌کند.
اما داستان ویتامین C به همین‌جا ختم نمی‌شود. ویتامین C آنتی‌اکسیدانی است که به سیستم ایمنی در خنثی کردن رادیکال‌های آزاد نیز یاری می‌رساند. چنانچه رادیکال‌های آزاد خنثی نشوند موجب فرسایش سلول‌ها و آسیب‌دیدن آن‌ها می‌شوند.

ویتامین D3 در تقویت سیستم ایمنی

از فواید و ویژگی‌های ویتامین D3 کمک به جذب کلسیم و رشد استخوان‌ها است. در مطالعات انجام شده جدید، ردپای ویتامین D3 در سلول‌های مغز استخوان و سیستم ایمنی بدن دیده شده است که این خود گواه نقش مهم ویتامین D3 در حفاظت از سیستم ایمنی است. نور خورشید یکی از دردسترس‌ترین منابع دریافت ویتامین D3 است، با این حال جذب آن علاوه بر جفرافیای محل زندگی، بستگی زیادی به محتوای ملانین پوست دارد که در اشخاص مختلف متفاوت است. اما اگر بخواهیم این ویتامین را از راه منابع غذایی دریافت کنیم، می‌توانیم به سراغ پنیرهایی برویم که به خاطر درصد بالای شیر گاو از ارزش غذایی بالایی برخوردارند. همین‌طور شیرغنی شده، زرده تخم‌مرغ، کره گیاهی، ماست‌، قارچ و ماهی‌هایی مثل سالمون و تُن از منابع خوب این ویتامین محسوب می‌شوند.

ادامه مطلب    مطب گفتاردرمانی سیاوش عطایی 09121623463 | شهرک تامین اجتماعی فرعی البرز۶

خوراکیهای مفید برای تقویت سیستم ایمنی

تاثیر ماست در تقویت سیستم ایمنی

ماست حاوی پروبیوتیک ها است، که به افزایش باکتری های خوب ساکن دستگاه گوارش به منظور دفع میکروب های بیماری‌زا کمک می کند. مصرف روزانه هفت اونس (198 گرم) ماست می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن انسان کمک کند، زیرا گلوبول های سفید خون را به فعالیت بیشتر تحریک می کند. شما می توانید با افزودن میوه هایی مانند توت فرنگی و بلوبری به ماست نه تنها عطر و طعم بهتری به آن ببخشید، بلکه فواید این ماده خوراکی را هرچه بیشتر افزایش دهید. همچنین، افزودن گرانولا به ماست آن را به صبحانه ای فوری برای افزایش سلامت کلی بدن تبدیل می کند.

تاثیر سیر در تقویت سیستم ایمنی

سیر نه تنها عطر و طعم بهتری به غذاهای مختلف می بخشد، بلکه به واسطه تقویت سیستم ایمنی بدن انسان نیز شناخته شده است. سیر حاوی آلیسین است، که یک ماده فعال محسوب می شود و با باکتری ها و عفونت هایی که می توانند در بدن گسترش یابند، مبارزه می کند. نتایج برخی مطالعات نشان داده اند که با مصرف شش حبه سیر در هفته می توانید خطر ابتلا به سرطان معده را تا 50 درصد و خطر سرطان روده بزرگ را تا 30 درصد کاهش دهید. برای افزایش مصرف سیر می توانید روزانه دو حبه از آن را به وعده غذایی خود اضافه کنید.

تاثیر چای در تقویت سیستم ایمنی

چای طبیعی که حاوی گیاهان دارویی است، به واسطه آمینو اسیدهای موجود در خود به طور موثر با ویروس ها مقابله می کند. چای سیاه و چای سبز از سالم‌ترین گزینه ها محسوب می شوند، که هر دو حاوی ال-تیانین هستند. نوشیدن چند فنجان چای در روز می تواند به واسطه آنتی اکسیدان های موجود در این نوشیدنی برای سلامت و توقیت سیستم ایمنی بدن شما مفید باشد.

ادامه مطلب   درمان تخصصی کامل و بدون بازگشت لکنت 09121623463 | تهران باغ فیض فرعی بابائی

تقویت ایمنی

تاثیر عصاره استخوان در تقویت سیستم ایمنی

عصاره استخوان (آب قلم) به واسطه توانایی در تقویت روده و کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، و همچنین با تقویت سیستم ایمنی به دفع بیماری ها کمک می کند و از این رو شاهد روند افزایشی محبوبیت خود است. از فواید پودر عصاره استخوان می توان به تقویت سلامت استخوان ها و روده، و کاهش التهاب در بدن اشاره کرد. شما با استفاده از یک آرام پز می توانید استخوان ها را به همراه سبزیجات و آب بپزید، تا عصاره استخوان به دست آید یا از پودر عصاره استخوان که به راحتی با آب ترکیب می شود، استفاده کنید. مصرف صبحگاهی عصاره استخوان بیشترین فایده را برای بدن انسان دارد و به بسته شدن منافذ موجود در روده در افراد مبتلا به سندرم روده نشت پذیر کمک می کند. مغز استخوان موجود در عصاره نیز به عنوان یک ابرماده غذایی در نظر گرفته می شود، زیرا از تراکم بالای مواد معدنی برخوردار است.

تاثیر سیب زمینی شیرین درتقویت سیستم ایمنی

سیب زمینی شیرین می تواند با ویروس ها و باکتری های مختلفی که وارد بدن انسان می شوند، مبارزه کند، زیرا منبع خوبی برای ویتامین A است. ویتامین A به حفظ سلامت پوست کمک می کند و با تبدیل بتاکاروتن به ویتامین A می تواند بافت همبند را در بدن احیا کند. نصف یک سیب زمینی شیرین را روزانه در رژیم غذایی خود جای دهید و از مواد غذایی نارنجی دیگر مانند کدو تنبل، کدو حلوایی و هویج نیز استفاده کنید.

تاثیر میوه های خانواده مرکبات درتقویت سیستم ایمنی

لیمو، لیمو ترش، پرتقال، گریپ فروت و نارنگی همگی از محتوای بالای ویتامین C سود می برند و در تقویت سیستم ایمنی بدن و در نتیجه قدرت دفاعی در برابر سرماخوردگی یا یک عفونت نقش دارند. اگر به بیماری مبتلا شده باشید نیز مصرف این محصولات می تواند به کوتاه شدن دوره بیماری کمک کند.

ادامه مطلب  بهترین کار درمانی در بلوار هفت تیر

تاثیر قارچ در تقویت سیستم ایمنی

قارچ ها چند صد سال است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا فعالیت گلوبول های سفید خون را افزایش می دهند. گلبول های سفید در این شرایط حالت تهاجمی‌تری به خود می گیرند و از این رو می توانند به پیشگیری از عفونت ها و یا بهبودی سریع‌تر بیماری کمک می کنند. شما می توانید انواع مختلف قارچ ها را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید.

تاثیر انواع توت‌ها در تقویت سیستم ایمنی

توت فرنگی و تمشک از جمله موادی هستند که حاوی مقادیر زیادی ویتامین C هستند. این آنتی اکسیدان‌های نیرومند در جهت غلبه بر رادیکال‌های آزاد در هنگام مقابله بدن با میکروب‌ها کمک شایانی می‌کنند. به علاوه این میوه‌های مغذی حاوی مقادیر غنی از فلاونوئیدهایی هستند که سبب فعالیت‌های ضد میکروبی در جهت تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند. اگرچه در این فصل سال پیدا کردن این میوه ها کمی بعید به نظر می‌رسد اما نگران نباشید. مصرف این میوه ها در فصل های دیگر سال هم سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند.

تاثیر زنجبیل در تقویت سیستم ایمنی

این ریشه‌های مفید برای خواص فراوان خود در سیستم گوارشی و هضم غذا شهرت فراوانی دارند. به علاوه حاوی ترکیبات شیمیایی قدرتمندی هستند که در جهت غلبه بر بیماری‌ها بسیار موثرند. برای استفاده از خواص مفید بی شمار این ماده غذایی کافیست آن را در سس سالاد خود یا آب گوشت، سوپ و حتی اسموتی‌هایتان رنده کنید و از خواص معجزه آسای بی شمار آن بهره ببرید.

ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کرج مهرشهر خیابان ارم فرعی مهر – سیستم آموزش آنلاین گروه آموزشی گفتار توان گستر

تاثیر سوپ مرغ در تقویت سیستم ایمنی

سوپ مرغ یکی از غذاهایی است که در جهت سلامت سیستم ایمنی افراد بسیار موثر است. گرچه هنوز دلیل علمی‌ آن ثابت نشده است. اما احتمالا خواص آن به سبب ترکیب مرغ و سبزیجات و انواع مواد غذایی مفید ایجاد می‌شود. شاید هم به سبب مینرال‌هایی است که با جوشاندن آن از استخوان‌های مرغ عصاره می‌شود و در سوپ اضافه می‌شود. به هر حال این غذا یکی از مواد غذایی مفید در جهت تقویت سیستم ایمنی و سلامت روحی انسان‌ها به شمار می‌رود.

سوپ مرغ

تاثیر زردچوبه در تقویت سیستم ایمنی

این ادویه مفید حاوی ترکیب آنتی اکسیدان‌های طبیعی فراوانی به نام کورکومین‌ها است که می‌توانند در جهت کاهش التهابات نقش موثری ایفا کنند. برای استفاده از خواص مفید زردچوبه کافیست آن را به صورت تازه یا حتی خشک شده به فنجان چای و یا اسموتی صبحانه خود اضافه کنید و یا آن را در انواع غذاهای خود از جمله سوپ یا سبزیجاتی مثل هویج و کدو استفاده کنید.

تاثیر چای سبز در تقویت سیستم ایمنی

پلی فنول‌های موجود در چای سبز نقش یک آنتی اکسیدان بسیار قوی را بازی می‌کنند. تحقیقات حاکی از آن است که کاتچین‌ها که یکی از انواع پلی فنول‌ها هستند و سبب تحریک سلول‌های سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری‌ها می‌شوند در چای سبز به وفور یافت می شوند. اگر از طعم تلخ چای سبز خوشتان نمی‌آید می‌توانید آن را با مقدار اندکی عسل بیامیزید و نوش جان کنید. اما از اضافه کردن شیر به چای سبز خود جدا بپرهیزید چرا که سبب محدود کردن پلی فنول‌ها و خواص مفید آن‌ها در تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

ادامه مطلب  اسم و آدرس بهترین مطب گفتاردرمانی کرج در صحرای ویان

تاثیر میگو در تقویت سیستم ایمنی

میگوها خواص فراوان بسیاری دارند که بی شک همه شما از آن‌ها با خبرید. این غذاهای دریایی مفید و کوچک علاوه بر این که بسیار مفیدند کالری خیلی پایینی هم دارند. به علاوه حاوی آنتی اکسیدان‌هایی به نام سلنیوم هستند که حتی در مقادیر بسیار کم آن هم به وفور یافت می‌شوند و برای سلامتی سیستم ایمنی بدن بسیار مفید هستند.

تاثیر آجیل در تقویت سیستم ایمنی بدن

برای داشتن سیستم ایمنی قوی کافیست مقداری مغز آجیل در میان وعده‌های غذایی روزانه خود بگنجانید. مقدار کمی‌بادام، گردو و یا فندق در یکی از میان وعده‌های روزانه شما معجزه می‌کند. مغز‌های خام سرشار از ویتامین E هستند. وجود ویتامین E در بدن سبب بیرون راندن رادیکال‌های آزاد مزاحم از بدن می‌شود.

به علاوه این ویتامین باعث به وجود آمدن نوعی پادتن می‌شود که با باکتری‌هایی که سبب به وجود آمدن بیماری در بدن شما می‌شوند می‌جنگد و آن‌ها را از بین می‌برد. با این تفاسیر بد نیست تجدید نظری در میان وعده‌های غذایی روزانه خود داشته باشید و مقداری مغز خام را در آن بگنجانید.

بالا رفتن ایمنی

تقویت سیستم ایمنی با تغییر در سبک زندگی

1- بخندید

خنده علاوه بر روحیه، سیستم ایمنی بدن را هم تقویت می کند. این کار سطح آنتی بادی های خون و گلبول های سفیدی را بالا می برد که وظیفه ی آن ها حمله به ویروس ها و باکتری ها و از بین بردن آن ها است. به علاوه، خنده تعداد آنتی بادی های ماده ی مخاطی بینی و مجراهای تنفسی را افزایش می دهد که محل ورود بسیاری از میکروب ها است.

2- آواز بخوانید

تحقیقی در آلمان نشان داده است آواز خواندن طحال را فعال می کند، به افزایش آنتی بادی های خون کمک می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. اگر علاقه ای به آواز خواندن گروهی ندارید، می توانید آهنگ های مورد علاقه تان را زیر دوش حمام بخوانید.

ادامه مطلب  بهترین کلینیک های درمان موثر لکنت دراستان البرز 09121623463

3- از روغن های سالم تری استفاده کنید

بعضی روغن ها برای ساخت سلول ها و تولید پروستاگلاندین ها ضروری هستند. پروستاگلاندین ها ترکیبات هورمون مانندی هستند که به تنظیم واکنش سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت کمک می کنند، مثل تولید گلبول های سفید برای مقابله با میکروب های مهاجم. با تحقیق بر روی ورزشکارانی که در رژیم غذایی آن ها روغن بسیار کمی وجود دارد معلوم شد میزان گلبول های سفید خون آن ها به میزان قابل توجهی کم است. بنابراین باید روغن مصرفی تان را با دقت انتخاب کنید. به جای روغن های حیوانی اشباع شده از روغن های گیاهی اشباع نشده استفاده کنید. چون این روغن های حیوانی توانایی گلبول های سفید در مقابله با باکتری ها را کم می کنند. به علاوه، باید از روغن های ترانس و روغن های مصنوعی هیدروژنه یا نیمه هیدروژنه هم پرهیز کنید. این روغن ها سیستم ایمنی بدن را مختل می کنند و از آن ها اغلب در تهیه ی مواد غذایی فرآوری شده و پخته استفاده می شود.

4- از قند و شکر پرهیز کنید

تنها ۱۰ قاشق چایخوری قند (یعنی همان مقداری که در یک قوطی نوشابه یا نوشیدنی گازدار با طعم لیموناد به وزن ۳۴۰ گرم وجود دارد) توانایی گلبول های سفید را برای بی خطر کردن باکتری ها یا از بین بردن آن ها مختل می کند. بنابراین باید از شیرین کننده های طبیعی استفاده کنید. همچنین استفاده از شیرین کننده های مصنوعی بدون کالری ای مثل آسپارتام را محدود کنید.

5- ماهی بخورید

ماهی های چربی مانند ساردین، شاه ماهی و ماهی خال خالی برای ساخت سلول هایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند ضروری هستند. به علاوه اسیدهای چربی که به آن ها امکا ۳ گفته می شود، عملکرد سیستم ایمنی را تنظیم می کنند. وقتی بدن مورد حمله قرار می گیرد، اولین واکنش آن التهاب شدید است. اما امگا ۳ تولید ترکیبات التهاب آور را کاهش داده و در مقابل، تولید ترکیبات ضد التهاب را افزایش می دهد. به این ترتیب امگا ۳ به ترمیم بدن کمک کرده و حتی مانع از رشد سلول های سرطانی می شود. علاوه بر این، امگا ۳ با فعال کردن بخش هایی از سیستم ایمنی کمک می کند تا بعد از به پایان رسیدن وظیفه ی گلبول های سفید، این سلول ها غیر فعال شوند.

ادامه مطلب  بهترین مرکز نروفیدبک در کرج:برای جلوگیری از یبوست چه بخوریم؟

تقویت ایمنی بدن

6- تحرک داشته باشید

واکنش سیستم ایمنی بدن به ورزش کردن، تولید بیشتر سلول های خونی ای است که با حمله ی باکتری های متجاوز مقابله می کنند. هر چه بیشتر به طور منظم ورزش کنید، تغییرات بدن دوام بیشتری خواهد داشت. تحقیقی در امریکا نشان داد کسانی که ۵ یا ۶ روز در هفته ورزش می کنند، در مقایسه با کسانی که ورزش نمی کنند، ۵۰ درصد کمتر دچار سرماخوردگی و گلو درد می شوند.

7- استراحت کافی داشته باشید

نکته ی کلیدی داشتن تعادل است. وقتی به مدت ۹۰ دقیقه سخت ورزش می کنید، تولید سلول های ماکروفاژ در بدن که با میکروب ها مقابله می کنند، به طور موقت کاهش می یابد و در نتیجه خطر عفونت بالا می رود. بنابراین همیشه در برنامه ی ورزش کردن تان چند روزی را به ترمیم بدن اختصاص دهید تا سلامت سیستم ایمنی حفظ شود.

8- بادام بخورید

برای کمک به مقابله ی بدن با عفونت های ویروسی، روزانه ۸۵ گرم بادام همراه با پوست بخورید. محققان ایتالیایی با تحقیق بر روی ویروس های هرپس عامل تبخال پی برده اند که ماده ای شیمیایی در پوست بادام توانایی گلبول های سفید را در مقابله با ویروس ها بهبود می بخشد. به علاوه، این ماده ی شیمیایی به جلوگیری از گسترش ویروس در بدن کمک می کند.

9- خود را در معرض سرما قرار ندهید

وقتی سردتان می شود (به ویژه از ناحیه دست و پا) احتمال ابتلا به عفونت بیشتر می شود. طی تحقیقی، ۹۰ نفر به مدت ۲۰ دقیقه پاهای خود را درون یک تشت آب سرد گذاشتند و ۹۰ نفر دیگر هم طی همین مدت پاهایشان را درون یک تشت خالی نگه داشتند. ۵ روز بعد، ۲۰ درصد از گروه اول مبتلا به سرماخوردگی شده بودند اما فقط ۹ درصد از گروه دوم سرما خورده بودند. ظاهراً وقتی دست ها و پاهای ما در معرض سرما قرار می گیرند تولید گلبول های سفید خون که در صف اول سیستم ایمنی بدن برای مقابله با مهاجمان قرار دارند کمتر می شود.

ادامه مطلب  کلینیک تخصصی توانبخشی سیاوش عطایی:چه عواملی باعث کودک آزاری میشود؟ بخش پنجم

10- سبزیجات مصرف کنید

سیر و پیاز هر دو از منابع مواد ضد ویروس قوی هستند که بدن را در برابر عفونت مقاوم می کنند. بسیاری از دیگر سبزیجات مثل هویج و سیب زمینی شیرین هم چنین ویژگی ای دارند. این سبزیجات سرشار از ماده ی بتا کاروتن هستند که خاصیت ضد التهابی دارد و تولید گلبول های سفید را افزایش می دهد. علاوه بر این ها، فلفل چیلی مخاط بینی را کم می کند و زنجبیل التهاب را از بین می برد.

در نهایت باید بدانید که تقویت سیستم ایمنی بدن یکی از راه ه‌های موثر در مقابله با زکام و آنفولانزا به خصوص در فصل‌های سرد سال است. با وجود این که در فصول سرد زکام و آنفولانزا شیوع زیادی در بین عموم پیدا می‌کنند و همه افراد در معرض خطر ابتلا قرار می‌گیرند اما نباید نگران باشید. باید توجه داشته باشید که سیستم ایمنی بدن شما نیز در تمام طول سال به سختی کار کرده است تا ایمنی بدن را در این مواقع تامین کند. پس بد نیست شما هم کمی به آن کمک کنید و با خوردن برخی مواد غذایی و خوراکی‌های مفید سیستم ایمنی بدنتان را بیشتر تقویت کنید تا از خطر ابتلا به بیماری‌هایی که در این فصل شیوع زیادی دارند جلوگیری کنید.

تقویت سیستم ایمنی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری

 

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در آسیاب برجی
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در مهرویلا
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در دولت آباد
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در کارخانه قند
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در گلشهر ویلای شرقی
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در کوی کارمندان جنوبی
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در مظاهری
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در دانشکده کشاورزی
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در بلوار بلال
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در شهرک سیمین دشت
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در رزکان
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در شهرک منظریه
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در کوی 110
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در کوی لاله
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در شهرک هفده شهریور
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در گلستان
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در شهرک ارم
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در شهرک شهید حسینی
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در چهار باغ
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در شهرک وحدت (راه آهن )
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در واریان شهر
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در کلاک بالا
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در کلاک پائین
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در حصار
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در احمدیه
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در شهرک جهان نما
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در کیانمهر
اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در گلستان

ادامه مطلب  مراکز گفتار درمانی بندر عباس( slp ) | آدرس و شماره تلفن بهترین ها

 

Related posts